Hakkımda

Okuma Süresi: 5 dakika

Blog yazarlığı yapmamın nedenini inanın bilmiyorum. Bunu çocukluğumdan beri otomatik olarak yapıyorum. Blog yazarlığı; bir neden türetip, bir sonuç bekleyerek çıktığım bir yol değil!  Hakkımda merak edilen sorulara cevap vererek sizleri bilgilendirmeyi amaçlıyorum. Çünkü, kim olduğumu ve hangi alanlarda uzman olduğumu bilmeniz faydanıza olabilir.  Yaşama ve yazmaya karşı tutkulu bireyim. Gezerken okumaya çalışan, gördükten sonra yazmaya bayılan bir kişiliğe sahibim. Bunu yapmaktan keyif alıyorum. Keyif aldığım için yorulmuyorum.

Deniz ÇAKMAK Kimdir? Nerelidir ve Nerede Yaşar?

Kısaca resmi bilgilerimden sizlere bahsetmek isterim. Aslen Niğdeliyim. Niğde’den Bursa’ya göçen bir ailenin üyesi olarak dünyaya geldim. Doğma büyüme ise Bursalıyım. Çocukluğım Bursa’nın sokaklarında ve caddelerinde geçti. Yeşil Bursa’yı bizzat yaşadım. Bursa’nın neredeyse her yerinde bulunmuşumdur. Merkez ilçelerini avucumun içi gibi bilirim. Bu nedenle, Bursa’yı özel olarak seviyorum. İzmir’de uzun süre yaşadım ve İstanbul’u da çok severim. Zaman zaman farklı illerde yaşayabiliyorum. Ancak, şimdilik işlerimi Bursa üzerinden yürütüyorum.  Yazmaya ve yaşamaya karşı tutkum olduğunu söylemiş miydim? Herhangi bir kafede oturarak uzaktan çalışabileceğim alanda bulunduğumdan dolayı yerden bağımsız olarak hareket edebiliyorım. Adeta ‘yerli’ dijital göçebe gibiyim. İlerleyen zamanlarda da dünya çapında dijital göçebe olmak istiyorum. Bu nedenle, uzaktan çalışabileceğim alanlarda kendimi geliştiriyorum. Dünya ve iş hayatı hakkında bilgi topluyorum. Biraz da öğrencilik hayatıma gelelim mi?

Öğrencilik hayatım daima tuhaf oldu 🙂 Senelerce aynı yerde de durdum, birkaç adımı birden hızlıca da atladım. Lise ve öncesini Bursa’da geçirdim. Daima kötü bir öğrenci oldum. Çünkü, amatör futbolcuydum ve sürekli olarak maçlara gidiyordum. Okulu daima eken bir insandım. Lise ve öncesinde parlak bir öğrenci olmadığımı söyleyebilirim. İlkokulda bilgisayar ile tanıştım. Tanıştıktan sonra ise internet alanında kendimi geliştirmeye başladım. Fizik, kimya, biyoloji gibi derslerle ayrı ayrı oyalanmamın yanında dijital yeteneklerimi de geliştirdim.

Çocukluktan beri google üzerinde birçok alanda öğrenim gördüm. Bu alanda edindiğim alışkanlıklar ise beni değiştirdi. 2006 yılından beri blog yazıyorum… Bir yerden alan Allah, diğer yerden vermiş diyebilir miyiz? 🙂 Kötü öğrencilik dönemini dünya çapında ortaya çıkan salgının yaşattığı dijital dönüşüm ile birlikte geride bıraktım. Çünkü, yıllardır uzaktan çalışma hayati kuran bir insandım. Dijital göçmen olarak dünyayı gezerken uzaktan para kazanarak hayatımı sürdürmek gibi bir hedefim vardı. Salgın sonrasında bu hayata erişeceğime inanıyorum. Alan üzerine olan çalışmalarımı neredeyse bitirmiş bulunuyorum.

Deniz ÇAKMAK Ne Okudu? Ne Okuyor? Nerede Okuyor?

Çocukken, kağıt parçasının üzerine yazılacak şeylere karşı mesafeliydim. Ne para ile aram iyi oldu ne de okulların verdiği belgelerle…  Benim için önemli olan, öğrendiğimi insanlara göstermek değildi. Önemli olan; öğrenmek ve öğrendiğimi bilmekti. Bu nedenle, uzaktan eğitime bayılıyorum. İstediğim bir alanda eğitim alıyorum ve o alanda ilerlediğimi anında görüyorum. Onlarca eğitim sitesini yakından takip ediyorum. Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp felsefesiyle hareket ediyorum. Kağıt parçasının üzerine yazılı olandan hoşlanmıyorum. Sertifika peşinde koşmak yersiz bir uğraş değil mi? Önemli olan sertifika veya diploma almak değil, önemli olan öğrenmektir. Buna rağmen, lisans diplomasını da elbette aldım. Çünkü, insanların önem verdiği alanları da gözden geçirmek iş hayatı için önemli olabiliyor. Diğer yadan, dijital yazıya bayılıyorum. Yıllardır elektronik kitap okuyucu kullanıyorum. Basılı kitaplarla da aram iyi! O da ayrı mesele! Bazen kendime dijital öğrenci diyorum. Dijital göçmenliğe hazırlandığımı söylemiştim. Acaba bundan dolayı olabilir mi?

Dokuz Eylül Üniversitesi iktisat bölümü mezunuyum. Bir dönem, yatırım danışmanı olmak istemiştim. Bu alanda kendimi geliştiriyordum. Ancak, para ve tutku bir arada pek hoş görünmüyor, değil mi? Benim asıl tutkum, yazmak ve yaşamak olmalıydı. 2006 yılından beri -çocukluğumdan beri de diyebilirim- internet üzerinde bulunuyorum. Çeşitli blog sitelerinde daima yazdım. Çocukken yazdıklarıma şimdi ulaşınca hayretle bakıyorum. Aslında, yazma tutkusuna sahip olduğumu geçmişe dönük inceleme yaparken buldum. Yazmak bana yorucu gelmiyor. İnsanlarla yazarak iletişim kurmaya bayılıyorum. İnternet sayesinde çocukluğumu da biliyorum. Çocukken de böyle olduğumu görüyorum. Bu nedenle, yaşamak ve yazmak konusunda çekinmiyorum. Aslında bunun için dünyaya gelmiş olabileceğimi düşünüyorum. İçerik üretimi alanında çalışırken hiç zorlanmıyorum. Dediğim gibi, tutku insanı hayata bağlıyor.

Uzaktan öğretime/eğitime karşı özel bir ilgim var.  Çeşitli bölümlerde öğrenciliğim devam ediyor. Hayat boyu öğrenmeye inanıyorum. Blog üzerinde gördüğünüz bütün yazılar bana aittir. Hatta içerik üretimi alanında hizmet verdiğimden dolayı çeşitli blog sitelerinde de yazılarım bulunuyor. Sahibinin ‘Deniz‘ olduğu bilinmeyen yazıları da üretiyorum. Bir firmanın bütün blog yazıları benim kalemimden çıkmış olabilir. Bundan hoşlanıyorum. Belki, bu alanlar Deniz Çakmak Hakkında özel bilgilere girebilir. Çok fazla açmayalım, ancak içerik ve yazılım alanında ihtiyaçlarınız varsa özel mesaj veya e-posta ile bana daima ulaşabilirsiniz. Bu alanda hizmet veren bir firmam olduğunu artık biliyorsunuz. Nazardan sakındığım için yalnızca değerli bireylere bunun bir örneğini sunuyorum. İhtiyacınız olması halinde sizinle de çalışabilirim 🙂

Okumayı, okunmayı ve yazmayı seviyorum. Okumak ve yazmak ciddi anlamda bir tutku işi! Bunu da çok iyi biliyorum. Sizin de bildiğinize eminim. Biliyorsunuz, sosyal medya yöneticiliğinden bilgisayar programcılığına kadar alanda öğrenimlerimi sürdürüyorum. Çünkü, hayat boyu öğrenmeye inandığımı biliyorsunuz. Okumak, okuduğunu kavramak, öğrenmek ve ihtiyacı olan insanlara bunu aktarmak için yaşıyorum. Yalnız, bireysel anlamda blog yazarken düzene pek takılmıyorum. Eğer yazılarım dağınık oluyorsa bunu bana söyleyebilirsiniz. Yakında sesli ve görsel ürünlerimizi de buradan paylaşacağım.

deniz çakmak özet özgeçmiş

Hey, “Deniz ÇAKMAK, kimsin sen?” sorusuna basit ve resmi bir cevap vermek gerekseydi kısaca burada görünenleri anlatırdım. Şuraya da basit bir özgeçmiş bırakayım mı? Çeşitli alanlarda okuyorum ve çok çeşitli alanlarda içerik üretiyorum. Bunun dışında, düzenli olarak kitap okuyorum. Günümün büyük bölümünü eğitim ve öğretim ile geçiriyorum. Eğitimin yedi yaşında bittiğini de biliyorum. Ancak, herkes eğitimi sıkça kullandığı için kullanmaya da devam ediyorum. 7 yaşından sonra öğretimin devam ettiğini de biliyorsunuz. Biz de öğrenmek için bu dünyadayız. Söz ucuz, tecrübe pahalı, aksiyon bedava dediğimi biliyorsunuz.  Bazen devreler yanabiliyor. Öyle zamanlarda sahilde dolaşmayı seviyorum. Sonrasında tekrar ve tekrar çalışıyorum. Hakkımda anlatabileceğim birçok olay var. Ancak, bunların birçoğunu başka başlıklar altında yazmaya çalışacağım. Amatör blogculuk dönemini bitiriyorum, biraz da profesyonel işler yapmak için adım atıyorum. Sen kimsin veya siz kimsiniz sorularınız olması halinde bu başlığa veya bütün bloğa bakabilirsiniz.

Bu arada, okuduğum alanların ortalaması olan bir alanda firmalara ve bireylere hizmet vermekteyim. İçerik ve yazılım alanında oluşan ihtiyaçlarınız için daima bana ulaşabilirsiniz. Aklınızda bir fikir var ve onu hayata mı geçirmek istiyorsunuz? Ne mutlu size! Gelin, bir düşünelim 🙂 Neden bir web sitesine sahip olmanız gerektiğini tekrar düşünelim mi? Eğer bir siteniz varsa ve hit almıyorsa nedenlerini sorgulayalım mı? Bu alanlarda değerli bireylere ve önemli firmalara hizmetler veriyorum. Sizinle de bunu konuşabiliriz 🙂

Deniz ÇAKMAK Hakkında Başka Neler Söyleyebiliriz?

Hakkımda yazısı, yüzlerce kelime ve yalnızca bir yazı ile sınırlandırılamaz. Burada yazdığım her şey aslında hakkımda bilgi vermektedir. Kim olduğumdan ne istediğime kadar birçok soruya blog yazıları ile yanıt veriyorum. Yazı, yazarın ruhuna açılan bir kapı değil midir? Burada ise blogger samimiyetinin dışına birazcık çıkıp, eğitim ve iş hayatına girmeye çalıştım. Öğrenim gördüğüm üniversitelerden bahsetmeye çalıştım. Çünkü, bazen iş teklifleri sunmak için gelebiliyorsunuz. Neyi yapıp neyi yapamayacağımı bilmeniz zamanımızı boşa harcamamak konusunda bize yardımcı olabilir. Özellikle sosyal medya ve içerik alanında uzmanlaştığımı söyleyebilirim. Bilgisayar programcılığı alanında da hızlı ilerlemeye kaydediyorum. Kağıtlara değer vermeyen bir insan olduğumu onlarca defa söyledim. Ancak, onur belgesi aldığımı da belirtirsem buralar reklam mı kokar acaba?

bilgisayar programcılığı onur belgesi

Bu alanda her gün yeni bilgiler ediniyorum. Uzaktan çalışma hayatına hızlıca uyum sağlayabildiğimi bilmenizi istiyorum. İlerleyen zamanalarda uzaktan çalışılacak işlere ve serbest çalışan bireyin günlüğüne dair bilgiler sunabilirim. KVKK gereği TC kimlik numaramı bir fotoğraf ile kapatıyorum. Yalnız şunu asla unutmayın: Bir mesajınız sonrasında sizi telefon numaramdan arayabilirim. Bilgi almak için daima soru sorabileceğinizi biliyorsunuz.

Deniz ÇAKMAK, dünya üzerinde savrulan bir yazardır. Dijital yeteneklerini geliştirmek için her güne ‘muhteşem’ biçimde başlamayı amaçlayan ve her gün kitap okuyan bir insandır. Özellikle kitapların arasında kendini çok iyi hissetmektedir. Farklı bölümlerde öğrencilik deneyimi yaşamanın avantajını hayatından kullanmaktadır. Ancak, farklı bölümlerde aynı anda öğrenci olmanın bir hayli yorucu olduğunu da bilmektedir.

Hakkımda yazısını uzatmamın nedeni birçok veriyi size aktarmaktı. Bu konu hakkında sohbet havasında geçen bir konu daha hazırlamıştım.  Deniz ÇAKMAK Kimdir?  başlığında o yazıyı da bulabilirsiniz. Bana ulaşmak istiyorsanız, instagram veya linkedin üzerinde beni bulabilirsiniz. Özel mesajlarınıza ve iş tekliflerinize açık olduğumu biliyorsunuz.