Deniz Çakmak Kimdir?

Okuma Süresi: 2 dakika

Deniz Çakmak kimdir? Niğde asıllı Bursalı iktisatçıdır.

Niğde’nin Bor ilçesine bağlı Çukurkuyu Kasabası asıllı Bursalıdır. 200 yıl geriye kadar bütün sülalesi aynı yerde oturmuştur. Babası 1980’li yıllarda Bursa’ya göçmüştür. Bu nedenle yaşamını Bursa şekillendirmiştir. Ailecek yaklaşık 30 yıldır aynı mahalle ve aynı evde oturmaktadırlar. Liseye kadar olan eğitimini Bursa’da sürdürmüştür. Okuldan çok hobileri ile meşgul bir bireydir. DEÜ iktisat mezunudur. Finansal ekonomi alanında yüksek lisans yapmaktadır. İktisat ile geç tanışmalarına rağmen çok iyi anlaşmışlardır. “İktisatçı” unvanından ziyade iyi iktisatçı olmaya kendini adamıştır. BB ve aşağısındaki harf notlarına iyi gözle bakmamaktadır. O derslerle arasının açık olduğunu düşünmektedir. Kredi derecelendirme kuruluşları gibi kendini değerlendirmekten hoşlanmaktadır.

Amatör olarak futbol oynadığı dönem Bursa’nın bütün ilçelerine ayak basmıştır. Birkaç ülke, birçok şehir ve daha çok ilçe gezmiştir. İnsanların yaşamları onda derin izler bırakmıştır. İnsanları ve hayatı anlamayı daima istemiştir. Felsefeye daima ilgi duymuştur. Bu nedenle iktisat felsefesi ve iktisat sosyolojisi en sevdiği derslerden olmuştur.

Gözlem alanına müdahale etmeden kendince çeşitli araştırmalar yürütmüştür. Ömrünün 20 yılını Bursa’da, 6 yılını İzmir’de geçirmiştir. Hayatına İzmir’de devam etmektedir. Kıyı şeridini daima sevmiştir. Denizi, suyu, doğayı daima sevmiştir. İktisadı, hayatı ve insanları sevdiği için içerik üretmektedir. İşte uzmanlaşmaya saygı duymakla birlikte ilgi duymamaktadır. Amatör takımda futbol oynarken basketbol takımı ile antremanlara çıkan hiperaktif bir bireydir. Can Bartu’ya özenmiş ve ona büyük saygı duymuştur.  Karate kurslarında birkaç kata çizmiştir. Sporun her türlüsüne daima açıktır. Çok mutlu bir çocukluk geçirmiştir. Sokakta ve evde daima oyun oynamıştır. Oyunun her türlüsünü büyüyünce bırakmıştır. Oyun teorisi ile yoluna devam etmiştir. Şimdilerde karalama kağıtlarını çöpe basket atmaktadır. Elini ve ayağını iyi kullanmaktadır.

Ekonometri bölümünü bırakıp iktisat bölümüne geçerek hayatının en doğru kararını vermiştir. Bu kararını verirken birçok iktisatçının dersine girmiştir. İyi iktisatçılarla yolları kesişen insanların hayatlarının değişeceğine daima inanmaktadır. Felsefeye, sosyolojiye ilgi duyduğu kadar da piyasayı sevmektedir. En iyi olduğu alan piyasa dersleridir. Para ve Sermaye Piyasaları,  Uluslararası Finansal Piyasalar ve Türev Ürünler, Oyun Teorisi, gibi dersleri seçerek kendini ve zihnini zorlamaktan keyif almaktadır. Borsa zengini Keynes’in aforizmalarını sevmektedir. Ancak, düşünceleri piyasadan çok da uzak değildir.

Keynes’e göre para hırsı ahlaksızlıktır, tefecilik suçtur ve para sevgisi tiksindiricidir.

“Kendini tanıma” ve diğer insanlara fayda sağlama konularına eğilim göstermektedir. Bu nedenle hedeflerini hayata geçirmektedir. Yalnızca kendini değil, toplumu da beslemeyi ilke edinmiştir. İlkelere ve değerlere büyük önem vermektedir. İktisadı ve diğer alanlardaki göreceli bilgisini bu amaçla kullanmaktadır.

Kısaca şimdilik böyle görünen biriyim ve bana bu dünyada verilen isim Deniz Çakmak.  Diğerleri gibi sıradan bir insanım. Dünyadaki milyarlarca insandan sadece biriyim, bireyim ve buradayım. denizcakmak.com’a da beklerim.

Yayınlayan