İçerik Üreticisi Kimdir? Ne Yapar? İçerik Üretmek için 3 Neden!

Okuma Süresi: 3 dakika

İçerik üretimi, ihtiyaç duyulan alanda ve ihtiyaç duyulan biçimde ‘kaliteli içerikleri’ tasarlama işlemidir. İçerik üreticisi, zamanını ve emeğini değerli içerik hazırlamak için kullanır. İçerik; video, fotoğraf, ses, blog yazısı ve daha fazla aklınıza ne geliyorsa hepsi olabilir. İçerik, çok kapsamlı bir alandır. İçerik üreticisi de kendi alanında bulunan ihtiyaçları giderir. Örneğin; İyi bir yazar, firmaların gereksinim duyduğu yazılı içerikleri sağlayabilir. İyi bir çizer ise bireyler ve firmalar için karikatür hazırlayabilir. Bunların hepsi, içerik üretimi alanına girmektedir.

İçerik Üreticisi Kimdir?

İçerik üreticisi, kendi alanında büyük hizmetler vermektedir. Örneğin; youtube içerik üreticileri, youtube’u ayakta tutmaktadır. Youtube için özel içerikler üreterek orada bulunan kitleyi aktifleştirmektedir. Aynı durum, instagram ve twitter gibi platformlara da uyarlanabilir. İnstagrammer diye tarif ettiğimiz bireyler, aslında instagram!a içerik üretmektedirler. Bilerek veya bilmeyerek, birçok birey günümüzde içerik üreticisi konuma yükselmiştir. Kimileri bunu para için yaparken, kimileri de yalnızca keyif aldığı için yapmaktadır. Kısacası, içerik uzmanımız, platformların ve firmaların istekleri doğrultusunda içerik üreterek internetten para kazanmaktadırlar.

İçerik Üreticisi Ne Yapar?

Profesyonel bir içerik üreticisi, ne yaptığını bilerek hareket eder. Attığı adımların sonucunu bildiği için mantıklı adımlar atmaya çalışır. Amatör içerik uzmanı ise rastgele adım atar. Aynı durum, profesyonel blogculuk ile amatör blogculuk arasındaki fark gibidir. İçerik uzmanı, kendinden talep edilen değerli içeriği gerekli bireylere sunar. Sunduğu içerikler karşılığında ise para kazanır. Ancak, içerik uzmanından bir içerik talep edilmesi için alanında uzman olması gerekir. Eğer uzmansanız zaten size ulaşırlar. Eğer değilseniz, amatörlüğe veda etme zamanı gelmiştir.

İçerik üreticisi, değerli içerik oluşturur ve bunları gerekli firmalara/bireylere sunar. Özelikle bilgisayarı ve telefonu aktif biçimde kullanırlar. Çünkü, işlerini genellikle uzaktan yürütürler. Hatırlarsanız, dijital göçebelik meslekleri arasında içerik üretimi çok önemli bir noktadaydı. Çünkü, uzaktan çalışmak bir süre sonra rutine bağlıyor. Oysa, yaratıcı işlerde çalışan bireyler genellikle farklı noktalarda bulunmayı severler. Farklı deneyimler yaşarken, bir internet bağlantısı aracılığıyla internetten para kazanmayı kim istemez ki?

İçerik Üreticisi, İçerik Üretimini Nasıl Yapar?

İçerik, dünya çapında ciddi talebi olan bir alandır. Bu alanda, çok ünlü ve çok kaliteli işler çıkaran birçok insan bulunmaktadır. Bunlar, yazar da olabilir. Müthiş karikatür çizen sanatçılarda olabilir. Bu noktada, eğer içerik üreticisi olmak istiyorsanız kendi yeteneklerinizden yola çıkmalısınız. İyi bir şarkıcıysanız, firmalara ve bireylere ses sanatçılığınızı gösterebilirsiniz. Eğer, mükemmel yazılar yazan bir içerik uzmanıysanız günümüzde firmalar zaten size ulaşmaktadır. Bunu belirterek, “içerik üreticisi ne yapar?” sorusunu biraz daha inceleyelim mi?

İçerik üretimi, çok geniş bir kavram olduğundan dolayı genel bir fikir vermesi açısından kalabalık kitlelere hitap eden içeriklerden yola çıkalım. Örneği de kendimizden verelim. Örneğin; Deniz ÇAKMAK blog yazıyor diyelim. Profesyonel blogculuk yaparak dijital göçebelik yapmayı planladığını varsayalım. Bir nefes alalım ve yazımıza devam edelim. Alanında iyi içerikler oluşturmaya başladığı an, kaliteli içeriğin değerini bilen firmalar ona ulaşıyor ve senin kaleminden çıkan yazıları almak istiyoruz diyor. Bu noktada, yazar hem girişimci oluyor hem de işi yapıyor. Her genç girişimci gibi tabiri caizse hunharca çalışıyor 🙂

içerik üreticisi

Özel yazılarını firmalara sunarak, onlarca özel içerikler oluşturuyor. Böylelikle,  içerik üreticisi olarak hayatını kazanıyor. Aynı örneği, iyi youtuber veya bol takipçili instagrammer açısından da yorumlayabilirsiniz. Özünde bulunan olay aynıdır. İyi içerik uzmanı, kendi uzmanlık alanında içerikler oluşturur ve bunun karşılığında para kazanırlar.

İçerik, kocaman sektör haline geldi. Çok uluslu içerik ajansları da bulunmaktadır. Sektörün büyüklüğü milyarlarca dolar seviyesindedir. Bu nedenle, içerik alanında kaliteli içerik talebi daima olacaktır. Özellikle, dijital dönüşümle birlikte içerik alanında büyük talepler oluştu. Uzaktan çalışma tarzı sizin için uygunsa içerik üreticisi olmayı düşünebilirsiniz. Dijital içerik alanında wikipedia üzerinde bulunan anahtar kelimelerden yola çıkarak çok daha fazlasını bulabilirsiniz.

İçerik üretimi, internetten para kazanma girişimleri bulunan bireylerin en sık başvurduğu alandır. Ancak, içerik üretici olmak için önemli deneyimler gerektiği ‘uzman’ gözlerden kaçmamaktadır. Eğer alanınızda iyiyseniz hiç korkmanıza gerek yok. İçerik sektörü daha doygunluğa erişmemiş durumda! Serbest çalışan olarak hayatınızı kazanmak istiyorsanız içerik üreticisi olabilirsiniz. Eğer isterseniz içerik üretimi etiketini takip edebilirsiniz. Diğer yazımızda oluşturduğunuz içerikleri nasıl satacağınızı inceleyebiliriz. Konularımızla ilgileniyorsanız bunları bize belirterek size özel içerikler oluşturmamızı sağlayabilirsiniz.

 

Yayınlayan

“İçerik Üreticisi Kimdir? Ne Yapar? İçerik Üretmek için 3 Neden!” üzerine 2 yorum

  1. Emeğinize sağlık güzel bir yorumlama olmuş.
    İçerik üreticiliği demişken uzun zamandır proje ve planlamasını yaptığım, çalışmalarına devam ettiğim bir sosyal içerik platformu çalışmam var. İçerik editörlüğü yahut bu tarz projelerle ilgileniyorsanız eğer bana mail yahut kişisel web sitem üzerinden ulaşabilir misiniz ? İyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir