İzmir Tarihi Asansör! Özel Hissetmeniz için 5 Neden!

Okuma Süresi: 4 dakika

Asansör denildiğinde aklınıza ne geliyor? İzmir’in özgün semtini hayal ediyor musunuz? Tarihi Asansör hakkında neler biliyorsunuz? İzmir Tarihi Asansör, neden sizin ilginizi çekiyor? İzmir’de gezilip görülecek yerlerin başında gelen Tarihi Asansör hakkında detaylı bilgi bulabileceksiniz. 

Çok önemli ve huzur dolu bir semt üzerinde bulunan Tarihi Asansör sizi rahatlatacak! Hazırsanız sıcak içeceğinizi alın ve başlayalım. 

Yürürken bile sakinliğiyle rahatlayacağınız sokaklardan geçerek tarihi asansöre ulaşacaksınız. Dalga sesleri sizi rahatlatırken manzaraya doymak istersiniz tarihi asansör sizi kucaklayacaktır. 

Gece manzarası daha bir özel olan güzide semti hissetmek ne güzel değil mi? Bir gece, şehire yukarıdan bakan özel bir manzarada kahve içmek, yalnızca manzarayı hissetmek müthiş hissettirir değil mi? 

Tarihi Asansör Hakkında TRT Arşiv Bilgileri

Sık kullanılan biçimde tarihi asansör, yalnızca asansör veya izmir tarihi asansör binası diyerek aynı noktaya ulaşabilirsiniz. İzmir Tarihi Asansör Binası, 1907 yılından beri vardır ve geçmişte ücretli olmasına rağmen şimdilerle ücretsiz biçimde asansörle çıkılarak görülebilir. 

Tarihi hakkındaki bilgiyi en doğru biçimde vereceğini düşündüğüm TRT arşivlerinde cevaplandırabilirsiniz. Tarihi Asansör’ün hikayesini, Tarihi Asansör’ün tarihçesini bir dakika içinde öğrenebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=r15S71mOrT4

Kaynak: TRT arşiv

İzmir Tarihi Asansör’e Nasıl Gidilir?

Konak, İzmir’in kalbidir. Bu nedenle, Konak’tan her yere ulaşabilirsiniz. Bana en çok sorulan sorulardan biri ise “izmir tarihi asansöre konaktan nasıl gidilir?” olmaktadır. “izmir tarihi asansör nerede ve tarihi asansör ücretli mi?”  sorularınızı geride bıraktığımızı düşünüyorum. Tarihi Asansör, İzmir’in kalbi diyebileceğimiz Konak’ın 24 dakika yürüme mesafesi kadar uzağındadır. Yürüme mesafesini biraz daha açmak ve herkes için netleştirmek gerekirse BİR (1) tramvay durağı uzaklıkta diyebiliriz. Konak’ta bulunan tramvay ile 1 durak  sonra Tarihi Asansör’e ulaşabilirsiniz. Konak İskele sonrasında Karataş Durağı’na ulaşacaksınız. Tramvaydan indikten sonra yukarı doğru sizi yönlendiren tabela ile karşılaşacaksınız. 

Kaynak: Fotoğraf belediyeye aittir. www.tramizmir.com üzerinden bütün tramvay duraklarına bakabilirsiniz.

Eğer isterseniz bisikletle de gidebilirsiniz. Bisim ile bisiklet kiralayarak kıyıdan bisiklet sürerek Karataş Durağı’na ilerleyebilirsiniz. Hem tramvay hem bisim durağı olarak da Karataş’a ulaşacaksınız. Durağın adı aynı! Karataş Durağı, Tarihi Asansör’e 100 metre uzaklıkta bir durak diyebiliriz. Peki araba ile gitmek isterseniz ne yapmalısınız? Sizin için Google Maps ile işaretledim. Konak Meydanı-Tarihi Asansör Binası

 

İzmir tarihi asansöre nasıl gidilir?” sorunuzu da aştığımızı düşünüyorum. Tramvay ile rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir alanda bulunmaktadır. 

izmir tarihi asansör içerisinde restoran ve birkaç kafe bulunmaktadır. Asansör manzarası için yukarıdaki kafeyi tercih edebilirsiniz.

Dario Moreno Sokağı‘na Bir Bakış!

Asansörün altında kalan sokakta çok önemli sanatçılar yaşadı. Sokakla özdeşleşmiş olan Dario Moreno ile tanışmak isterseniz sokaktaki kafeleri tavsiye edebilirim.  D. M. Sokağı, gürültüden uzakta kalıp eğlenmek isteyenlerin yeri diyebilirim. Küçük ve sade kafelerin bir arada bulunduğu sevimli bir alandır. Şehre yukarıdan bakmak isteyenler ise asansör ile yukarıda bulunan kafelere hemen çıkabilir.

Sanatçımız hakkında bilgi vermeye çalışmaktansa size birkaç fotoğraf sunmak isterim. Sonrasında sizi Güzel İzmir”i dinlemeye yönlendirebilirim. İçki konusunda hassasiyetiniz varsa tavsiye etmiyorum. Dario, İzmir’e aşık bir sanatçıdır. 


Asansörle yukarı çıkarken Dario Moreno’nun canım izmir şarkısı size eşlik edecektir.  Tarihi Asansör’de çalan şarkı nedir diye soracağınızı biliyorum. Çünkü, gittikten birkaç gün sonra unutursunuz ve aklınıza takılır 🙂 Hemen öğrenmek için çabalarsınız. Canım İzmir, şimdi sizlerle…

https://www.youtube.com/watch?v=ptcENCnodqg

“Hisset ve rahatla!” serisine devam etmek istiyorum. Huzur veren sesler adında bir video yayınlamıştım. Yağmur sesi ile seriye bağlamıştık. Şimdi ise hemen ulaşabileceğiniz bir yer olan İzmir Tarihi Asansör ile devam etmek istiyorum. 

İzmir Tarihi Asansör, 10 dakika boyunca gözlerinizin önünde olacak!  

 
İzmir Tarihi Asansör Manzaraları

Eğer 10 dakika boyunca izmir tarihi asansör manzarasını hissetmek isterseniz videonuzu hemen izleyebilirsiniz. Youtube kanalımda İzmir’in çeşitli yerlerine ait videolar yayınlamaya başladım. Eğer ilgilenirseniz beraber gezebiliriz. 

Görüşmek üzere güzel insanlar 🙂 

Yazar: Deniz Çakmak 

Fotoğraflar: Deniz Çakmak (500px)

 Yer: Tarihi Asansör, İzmir

Yayınlayan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir