Dünyanın en zor yönetilebilen ''şeyi'' nedir? 

Dünyanın En Zor Yönetilebilen Şeyi Psikoloji midir?

Okuma Süresi: < 1 dakika

İnternet üzerinden izlediğim bir eğitim setinde diğer eğitimlerden farklı olarak insan psikolojisine de değinildi. Sonrasında bu düşünceyi kendi fikirlerimle yoğurdum. Soruyu aşağıya bıraktıktan sonra çevre, başarı ve mutluluk üzerine daima hatırlamamız gereken birkaç satır yazacağım.

Dünyanın en zor yönetilebilen ”şeyi” nedir?   

Siz bu duruma ne dersiniz?   

Para mı? Devlet mi? İlişkiler mi? Aklınıza gelen onlarca zor durum mu? Hayır, kişinin kendi psikolojisini yönetmesi çoğu zaman birçok kapının anahtarıdır.  

Binlerce, milyonlarca insan üzerinde yapılan araştırmalara göre kanıtlanmış falan diye abartarak sizi gaza getirmek istemiyorum. Bu cevabı kendi üzerinizde test edin.  

Yapamayacağınızı düşündüğünüz şeyleri yapmayı da denemezsiniz. Çabuk pes eden bir yapıdaysanız yapabilme ihtimalinizi de ortadan kaldırırsınız. Çalışmanızın sonuç vermeyeceğini düşünerek çalışmazsınız bile! Sonuna kadar deneyip hangi işlerde başarısız oldunuz ki?  

Çevrenin insanların üzerindeki etkisi yüksektir. Çevremizdeki olumsuz insanları, iyiliğimizi istemeyen kişileri tespit edip düşüncelerini doğru yorumlayabiliriz. Çoğu zaman çevremizdeki gereksiz ve yetersiz insanların olumsuzluğu bize de yansır. Yetersiz insanlar çevresini de yetersiz kılmaya çalışır. Zaman zaman çevremizdeki ve zihnimizdeki olumsuzluklar bizi yolumuzdan çevirmeye çalışacaktır. Bunun farkında olmalı ve iyi gözlemlemeliyiz. 

Toplum içinde yaşamaya devam ediyorsak çevremizi ve zihnimizi doğru yönlendirmeyi öğrenmeliyiz. Çevrenizdeki 10 kişi bir işi yapamayacağınızı söylediği zamanlarda aklınızdaki işi yapmayı bile denemediğinizi hatırlayın. Bunlara prim vermektense deneyin ve kaybedin. En son şunları yapacağım dediğiniz zaman neden yolunuzdan döndünüz?  

Zihnimize soktuğumuz düşüncelere hakim olabilirsek dünya üzerinde huzura kavuşabiliriz. Psikolojisini yönetebilen insanlar olarak isteklerinizi yerine getirmeniz dileğimle. Peki ben yönetebiliyor muyum? En azından deniyorum 🙂   

  Kişisel blog : Deniz Çakmak  

Steemit profilim : @denizcakmak 

Yayınlayan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir