Henry David THOREAU Kimdir?

Okuma Süresi: < 1 dakika

HENRY DAVİD THOREAU KİMDİR?

Çevreci, düşünür, şair ve yazar Henry David Thoreau, 12 Temmuz 1817’de Concord, Massachusetts’te doğdu. Thoreau, 1840’lı yıllarda Amerikalı düşünür ve yazarlardan Ralph Waldo Emerson‘un etkisiyle doğa şiirleri yazmaya başladı. Yazarlık hayatını felsefi ve natüralist yazılarla sürdüren Thoreau, Sivil İtaatsizlik kitabı ile dünya çapında bir üne kavuştu. Dünyadaki düzeni protesto eden, hak isteyen, eşitsizliklere itiraz eden, zulme boyun eğmeyen siyasi liderlere ilham
kaynağı olmuştur. Amerikan yurttaş hakları hareketi önderi Martin Luther King ve İngiltere’den bağımsızlıklarını almayı başaran Hindistan Bağımsızlık Hareketi’nin lideri Mohandas Gandhi‘yi bu anlamda etkilemiştir. Fikirleri vefatının üzerinden bir asırdan fazla bir dönem geçmesine rağmen kültür coğrafyasında takdir edilmeyi sürdürmektedir.


1862 yılında, doğduğu Concord Massachusetts’te vefat eden Henry David Thoreau ardında çok sayıda kitap ve büyük bir ün bıraktı. Düşünceleri ölümünden sonra da Amerika’da ve Avrupa’da büyük bir ilgi gördü. Kitapları çok sayıda baskı yaptı; filmlere konu oldu; milyonlarca kişiye ulaşmayı başardı. Dünya siyasetinde belirleyici olan fikirleri ile nesilden nesile yaşamaya devam ediyor.

Maddiyattan bağımsız olarak dünyaya açılan günlüğümde birkaç kitabına yer vererek anmak ve hatırlamak istedim. “Nerede ve Ne İçin Yaşadım?” kitabına ve Azaltın, Sadeleştirin, Basitleştirin” kitabına internet günlüğüm üzerinden ulaşabilirsiniz. Henry David Thoreau‘nun kitaplarını okudukça ekleme yapacağım. Britannica üzerinde de değerli bir biyografisinin bulunduğunu söylemeliyim.

Yayınlayan

“Henry David THOREAU Kimdir?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir