Life In A Day (Hayatta Bir Gün) Belgeseli ile Diğerlerini Hisset!

Okuma Süresi: 2 dakika

Life in A day Belgeseli Size Ne Katacak?

“Hayatta Bir Gün”, “Dünyada Bir Gün”, “Dünyanın Bir Günü” veya nasıl istersen öyle çevirebilirsin. Life in a day belgeseli, sizi diğer insanları düşünmeye itecek! Diğerleri ne yapıyor?

Her insan konuşur, her insan fikir beyan eder. Bir çoğunun sözü ise gürültüden ibarettir. Neden böyle olur? Çünkü, diğerlerini düşünmeden konuşurlar. Diğerleri ne durumda, diğerleri ne yapıyor ve diğerleri ne hissediyor/hissedecek diye düşünmeden konuşurlar. Bu duruma her insan zaman zaman düşer. Biz de aynı gemideyiz (!) Biz sanki farklı mıyız? Değiliz. Öyleyse biraz düşünelim.

“Konuşmak için konuşmak” anlamsız bir durumdan ibarettir. Evindeki koltukta otururken atıp tutmak kolay gelebilir. Koronavirüs sebebi ile evde daha çok vakit geçiriyoruz. Bu nedenle sözlerini savurduktan sonra savurduğu sözleri unutanlara daha çok maruz kalıyoruz. Ivır zıvırı fikir sanan birçok kişiye maruz kalıyoruz. Bazen de kendimizi bu durumun öznesi halinde buluyoruz. Neden biraz daha hoşgörülü davranmıyoruz? 

Herkes her konuda fikir belirtebiliyor, buna karşı değilim. “Bunu yaparken çok mu acımasızca davranıyoruz?” diye düşündürmek istiyorum. Diğerlerinin ne yaşadığını nereden biliyorsunuz? 

Hayatta Bir Gün Durup Biraz Düşünelim Mi? 

Başkalarının içinde bulunduğu durumdan ne kadar haberdarız? Kendi adıma düşünüyorum. Sizin de düşünmenizi istiyorum. Gürültü yapmadan önce biraz düşünelim mi? Çünkü, gürültü toplumun huzurunu bozuyor. Bizim ise elimizde güçlü bir koz var: Hoşgörü

Youtube üzerinden hemen izleyebileceğiniz life in a day belgeselini şiddetle (!) önermek istiyorum. Başka insanların gözünden bir günü hissetmek ister misiniz? Kimi bebeği ile güne uyanıyor. Kimi bohem bir hayatı benimsiyor. Kimi iş güç ile kafayı bozmuş ve başka bir şey düşünmüyor. Onlar, belki de “biz” olabiliriz. Komşumuz aynı hayatı yaşıyor olabilir. Onları da hissedebiliriz.

Life In A Day

Herkesin kendine göre bir kavgası var. Herkes kendince bir mücadele veriyor. Dışarıdan bakınca, yalnızca sizin hayatınızın zor olduğunu düşünebilirsiniz. Belgesel ise bunun yanlış olduğunu görmenizi sağlayabilir. Sığ kafalar, yalnızca kendi dünyalarını gördüğü için herkesi yargılıyor. Sığ beyinler, yalnızca kendi hayatlarının en doğru olduğunu savunuyor. Öyleyse, diğerlerini de bilmek gerekmez mi? 

Sonuç olarak, 2010 yılında yapılmş olan “Life in a day” filmini izlemenizi tavsiye ederim. Diğer insanların bir gününü görmenizi ve diğerlerini  daha iyi anlamanızı sağlayacağını söyleyebilirim.

İzledikten sonra şunu da düşünebilirsiniz: Sizin hayatınızı da merak edenler var mı? Elbette, var. Sizler de kendi hayatınızdan bir gününüzü çekerek aşağıdaki adresten youtube’a gönderebilirsiniz.

Youtube, hayatta bir gün diye bir proje başlattı. Kendi gününüzü çekip göndererek yayınlanacak belgeselde yer alabilirsiniz. Filmin gerekliliklerine şuradan bakabilirsiniz. https://lifeinaday.youtube/intl/tr/filming-requirements/ 

Yayınlayan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir